Czy potrzebujesz terapii grupowej?O terapii grupowej- psycholodzy - zdrowie

warsztaty rozwoju osobistego kraków

Poszczególne etapy terapii Gestalt

Terapia Gestalt należy do nurtu terapii humanistycznych, a jej głównym celem jest poszerzenie świadomości człowieka. Terapia Gestalt, jak każda inna psychoterapia, przebiega z uwzględnieniem poszczególnych etapów.

Czy potrzebujesz terapii grupowej?O terapii grupowej- psycholodzy - zdrowie warsztaty rozwoju osobistego kraków
Pierwszy etap terapii Gestalt polega na przeprowadzaniu rozmowy wstępnej z indywidualnym klientem, której celem jest poznanie obecnego stanu pacjenta. Drugi etap to tak zwana terapia otwarcia, podczas którego pacjent powoli oswaja się z terapeutą na skutek emocjonalnego otwarcia. Na tym etapie psychoterapii jeszcze nie rozwiązuje się problemów pacjenta. Trzeci etap psychoterapii Gestalt to właściwe rozwiązywanie problemów, gdzie pacjent jest powoli wprowadzany w głąb siebie, czyli w skutek rozmów indywidualnych pacjent może odkryć swoje prawdziwe emocje, które mogły być wcześniej zablokowane. Ostatnim, czyli czwartym etapem terapii, jest dokonanie oceny postępów, jakie pacjent zrobił w ramach terapii. Oceny udziela terapeuta oraz inni pacjenci z terapii grupowej. Należy pamiętać, że każda psychoterapia jest procesem długotrwałym.


Nurt terapii Gestalt

Jednym z głównych nurtów psychoterapeutycznych jest nurt humanistyczny, w ramach którego można wyróżnić psychoterapię Gestalt. Głównym założeniem psychoterapii Gestalt jest podejście holistyczne, które polega na ujmowaniu organizmu człowieka, jego ciała oraz psychiki, jako jednej całości. Psychoterapia Gestalt, należąca do nurtu humanistycznego, zakłada że każdy aspekt istnienia człowieka jest równie ważny i jest poruszany w trakcie terapii. Aspektami, które składają się na życie człowieka, to emocje, cielesność, intelekt oraz budowanie relacji z otoczeniem. Taki rodzaj terapii zakłada, że życiem człowieka rządzi proces homeostazy, czyli zdolność utrzymania stałości paramentów wewnętrznych. Najważniejszą formułą terapii Gestalt jest "tu i teraz", czyli skupienie się na doświadczaniu siebie oraz otoczenia. Głównym celem terapii Gestalt jest poszerzenie świadomości człowieka, które odbywa się poprzez wzrost umiejętności definiowania własnych potrzeb oraz poprzez głębsze zrozumienie przyczyn własnych wyborów.


Gabinet psychologiczny

Psychoterapia indywidualna odbywa się w specjalistycznym gabinecie, w którym terapeuta przyjmuje swoich pacjentów. Wyposażenie gabinetu psychoterapeutycznego jest niemal takie same u każdego terapeuty. Prowadzenie psychoterapii nie wymaga żadnego specjalistycznego sprzętu ani narzędzi, ponieważ polega głównie na rozmowie między pacjentem, a terapeutą. Wnętrze gabinetu psychologicznego powinno więc być przyjazne dla pacjenta, dlatego też w wielu gabinetach można spotkać wygodne fotele lub kanapy. Sama kolorystyka wnętrza jest stonowana, co sprzyja skupieniu oraz większemu wyciszeniu się pacjenta. W gabinecie psychoterapeutycznym najczęściej znajduje się biurko terapeuty oraz wygodne miejsca siedzące, kanapy lub fotele, ustawione naprzeciw siebie. Wystrój gabinetu psychoterapeutycznego powinien stwarzać przyjazną atmosferę, ponieważ jest to miejsce, w którym pacjent powinien czuć się swobodnie. Gabinet psychoterapeutyczny jest zazwyczaj pokojem średnich rozmiarów, którego wystrój powinien sprzyjać zachowaniu przyjaznej atmosfery.


Zadania psychoterapeuty

Psychoterapeuta jest osobą, która posiada odpowiednie wykształcenie oraz kwalifikacje do prowadzania psychoterapii. Psychoterapeuci mogą się specjalizować w poszczególnych nurtach psychoterapii. Obecnie w Polsce nie ma konkretnych wymagań regulujących, kto dokładnie może wykonywać zawód psychoterapeuty. Jednak żeby zostać psychoterapeutą powinno się ukończyć odpowiednie studia magisterskie, a później specjalny kurs podyplomowy. Szkolenie podyplomowe w zakresie psychoterapii może dotyczyć różnych nurtów terapeutycznych, jak na przykład terapii poznawczo-behawioralnej. Psychoterapia jest prowadzona osobę, która posiada kwalifikacje umożliwiające pracę jako terapeuta w ramach danego nurtu psychoterapeutycznego. Ponadto żeby pracować jako psychoterapeuta, osoba sama musi odbyć własną psychoterapię, najczęściej podczas trwania szkolenia. Dobry psychoterapeuta musi być osobą godną zaufania, która posiada odpowiednią wiedzę specjalistyczną z zakresu psychologii oraz jest zaznajomiona z metodami pracy z pacjentem.



© 2019 http://zdrowie.sauny.kolobrzeg.pl/